سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

گزارش از بزرگ‌ترین طرح آبرسانی کشور/ «فدک» در تداوم «غدیر» برای آبرسانی سالم و پایدار به خوزستان

Dd_77.jpg

کشاورزی آینده جهان: 8/11/1402

طرح آبرسانی «فدک» یا طرح جامع تامین آب شهرهای شمال شرق خوزستان از سد کارون ۳، یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های آبرسانی حال حاضر کشور است که عملیات اجرایی این طرح در دولت سیزدهم برای جمعیت زیرپوشش ۷۲۰ هزار نفری شهری و روستایی آغاز شد.

بررسی تاریخچه کیفیت آب بخش های مختلف خوزستان از جمله آب شرب اهواز بیانگر آن است که در بازه‌های زمانی تا پیش از بهره‌برداری طرح آبرسانی غدیر، شاخص EC (املاح)به عنوان شاخص مهم کیفیت آب به عدد 4000 هم رسیده بود در حالی که بر اساس استانداردها باید زیر 1000 باشد، بر این مبنا بررسی میدانی انجام شده از کیفیت آب شرب ایستگاه ام‌الدبس به عنوان ایستگاه پمپاژ مهم شبکه آبرسانی، 3 ماه پس از اجرای طرح آبرسانی غدیر، شاخص EC به عددی بین 450 تا 640 را به ثبت رسانده است.

به معنای دیگر کیفیت آب شرب در اهواز پس از بهره‌برداری از طرح آبرسانی غدیر 8 الی 9 برابر بهبود را تجربه کرده است و امروز فدک در تداوم غدیر درصدد تامین آب سالم و پایدار برای بخش شهری و روستایی در شمال شرق خوزستان است.

بنا بر این گزارش همزمان با سفر "علی اکبر محرابیان" وزیر نیرو در 24 دی 1402 به استان خوزستان ضمن بازدید از طرح‌های صنعت آب و برق در این استان، عملیات اجرایی آبرسانی فدک برای جمعیت تحت پوشش 730 هزار نفری شهری و روستایی تا افق سال 1425 آغاز شد.

استان پهناور خوزستان با آغاز عملیات اجرایی طرح جامع تامین آب شهرهای شمال شرق خوزستان از سد کارون3، شاهد تامین کمّی و کیفی آب شرب هفت شهر استان یعنی ایذه، باغملک، قلعه تل، رامهرمز، هفتکل، صیدون، میداود و 689 روستا خواهد بود. تامین آب کشاورزی جهت اراضی آبی در سطح حدود 20 هزار هکتار و همچنین توسعه باغات دیم در سطح 40 هزار هکتار از دیگر اهداف اجرایی این طرح مهم و عظیم است.

افق اولیه برای اجرای این طرح تا سال 1425 درنظر گرفته شده است تا در طول این سال‌ها،آب شرب مورد نیاز مردم خوزستان را تأمین کند. بر این اساس با اجرایی شدن این طرح کمبودی از حیث تامین آب شرب به میزان 62 میلیون مترمکعب در سال و تامین آب کشاورزی به میزان 98 میلیون مترمکعب در سال تا افق 1425 وجود نخواهد داشت.

این طرح بزرگ کشور و به عبارت بهتر سامانه آبرسانی مهم دارای ویژگی های شاخصی است؛ احداث تاسیسات برداشت آب و احداث تونل به طول 900 متر، احداث ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 11.1 متر مکعب در ثانیه، حفر تونل انتقال آب به طول 4.5کیلومتر و قطر 4.5 متر، احداث تصفیه خانه به ظرفیت 265 هزار متر مکعب در ثانیه، احداث پل به طول 120 متر و عرض 12 متر، اجرای پست برق 40 مگاواتی و 7 کیلومتر شبکه فشار قوی و همچنین اجرای خط انتقال فولادی با اقطار 1500 و 2000 میلیمتر به طول 30 کیلومتر از جمله مشخصات فنی سامانه انتقال آب حد فاصل کارون 3 تا شهرستان ایذه است.

نکته مهم اینکه طرح فدک با ویژگی‌هایی چون احداث ١٤ کیلومتر تونل یکپارچه و مستقیم بین سد کارون ٣ و شهرستان ایذه در منطقه شمال شرق استان خوزستان به عنوان یکی از بزرگترین، مهمترین و موثرترین طرح های آبرسانی کشور در جهت تامین کامل آب منطقه به شمار می‌رود.

"علی‌اکبر محرابیان" وزیر نیرو در این رابطه به مشکلات تامین آب شرب و کشاورزی استان خوزستان در سال ٩٩ و تابستان 1400 اشاره و اظهار کرد: یکی از مهمترین برنامه‌های دولت سیزدهم تامین مناسب آب برای اقصی نقاط استان خوزستان بود. این در حالی است که مردم استان با وجود سدهای بزرگ، از نعمت آب گوارا برخوردار نبودند و همچنین این آب در بخش کشاورزی به مزارع مردم نرسیده بود.

محرابیان در این زمینه تاکید می‌کند؛ از همکاران خواسته‌ایم همان حماسه‌ای که در طرح غدیر آفریدند را بتوانیم در قالب اجرای این طرح تکرار کنیم و در منطقه مهم شمال شرق خوزستان به عنوان یک منطقه حاصلخیز در بخش کشاورزی برای بیش از ٧٢ هزار نفر تامین آب شرب انجام شده و این عملیات هرچه سریع تر به پایان برسد.

سردار "حسن شاهوارپور" فرمانده سپاه حضرت ولی‌ عصر(عج) خوزستان نیز در این رابطه می‌گوید: به‌رغم آنکه 30 درصد آب‌های جاری کشور در خوزستان قرار دارند اما در بخش کیفیت و کمیت آبرسانی با چالش‌هایی روبرو هستیم.

"علی اکبر حسینی محراب" استاندار خوزستان نیز در این رابطه تصریح می کند: مهمترین مساله‌ای که در سفر رئیس جمهور به استان مطرح می‌شود موضوع آب است و به همین دلیل سه پروژه در این بخش تعریف شده که از جمله آن می‌توان به طرح فدک اشاره کرد.

بر این اساس انتظار می‌رود اجرای طرح آبرسانی فدک تحولی بزرگ را درتامین آب شرب شهری منطقه شمال شرق خوزستان ایجاد کند، هر چند که بزودی طرح موقت آبرسانی این شهر اجرایی شده و طرح فدک در تداوم آب دنبال می شود.

به گزارش کاج پرس به نقل از تسنیم، چنانکه محرابیان نیز گفته است: همه تلاش ما این است که تا دو ماه آینده حداکثر این طرح اضطراری را به مرحله بهره‌برداری برسانیم و شاهد حل مشکل مردم به طور موقت باشیم تا در زمان باقی‌مانده طرح اصلی را هم هرچه سریعتر اجرایی کنیم................................... /..../............ // کد 77. Dd

--------------------

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .