سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:

۶ هزار پست سازمان دامپزشکی خالی است

Dd_118.jpg

کشاورزی آینده جهان: 15/11/1402

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان دامپزشکی گفت: ۶ هزار پست از ۱۲ هزار پست این سازمان خالی است که درصدد جذب نیرو هستیم.

مجتبی نوروزی در دیدار با استاندار خراسان شمالی اظهار کرد: این کمبودها باید با سرعت برطرف شود تا در تامین بهداشت دام، کنترل، پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دامی و مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و دام با مشکل مواجه نشویم.

وی با بیان اینکه تولید گوشت قرمز در کشور کمی با مشکل روبرو است، گفت: کشتار دام مولد از مشکلاتی است که در سال‌های اخیر افزایش یافته است و اکنون گوشت قرمز از ۲۰ کشور جهان وارد می‌شود.

نوروزی ادامه داد: دام مولد ذخیره ژنتیکی است و باید از کشتار دام دارای قابلیت تولید مثل، جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه در تولید گوشت مرغ، موضوع پدافند غیر عامل به خوبی رعایت نشده است، بیان کرد: اکنون ۴۰ درصد مرغ کشور در استان‌های شمالی تولید می‌شود. رییس سازمان دامپزشکی کشور افزود: تراکم پرورش دهنده‌های مرغ در استان‌های شمالی مدیریت بحران و بیماری احتمالی را مشکل می‌کند.

* تاکید بر مولد بودن روستاها

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مولد بودن باید به روستاها بازگردد، تصریح کرد: سال‌های گذشته بسیاری از محصولات در روستاها تولید می‌شد اما اکنون روستان این قابلیت را ندارند.

نوروزی افزود: روستاییان از تولیدکننده به مصرف کننده تبدیل شده اند و باید حمایت‌های لازم از تولیدکنندگان روستایی انجام شود.

رییس سازمان دامپزشکی کشور یادآور شد: ۱۲ میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی دیم است اما توجهی به این امر نشده است البته وزارت جهاد کشاورزی در حال برنامه ریزی برای بهره مندی هدفمند از این بخش است.

وی نوغانداری را از ظرفیت‌های خراسان شمالی برای توسعه عنوان کرد و گفت: پروش کرم ابریشم ظرفیت بسیار خوبی برای درآمد زایی خانوار‌ها است به گونه ای که این امر باید در این استان بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، خراسان شمالی با یک میلیون نفر جمعیت واقع در شمال شرق کشور است که ۴۴ درصد از آن در نواحی روستایی سکونت دارند.................... /..../............ // کد 118. Dd

ادامه مطلب در لینک زیر بخوانید

B2n.ir/t46936

--------------------

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .