سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی خبرداد:

گلخانه‌های مدرن ایران با اروپا برابری می‌کند

Dd_135.jpg

کشاورزی آینده جهان: 16/11/1402

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از تولید سالانه ۴ میلیون تن محصول گلخانه‌ای کیفی در کشور خبر داد و گفت: گلخانه‌های مدرن ایران با گلخانه‌های مدرن اروپایی نه تنها برابرند بلکه در مواردی برتری دارند.

محمدمهدی برومندی افزود: در حوزه باغبانی یکی از برنامه‌های مهم براساس برنامه‌های مقام عالی وزارت و دولت سیزدهم، توسعه گلخانه‌ها در کشور است که برای تجاری‌سازی و کیفی‌سازی آنها تلاش‌های زیادی شده است.

وی تصریح کرد: در گذشته برای ایجاد گلخانه‌ها وابسته به خارج از کشور بودیم و حتی سازه‌های گلخانه‌ای ما از خارج کشور وارد می‌شد اما اکنون به نقطه‌ای رسیده‌ایم که به بسیاری از کشورهای دنیا و کشورهای همسایه در توسعه گلخانه‌ها کمک می‌کنیم.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: امروز حدود ۴ میلیون تن تولید محصول گلخانه‌ای باکیفیت داریم که در سبد صادرات کشور قرار گرفته و درآمد ارزی خوبی برای ما به همراه دارد.

وی افزود: گلخانه بسیار پیشرفته و مدرن با اعتباری بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان با مشارکت بخش خصوصی و دولت در هیدج استان زنجان توسط رییس جمهوری به بهره‌برداری رسید، این گلخانه پیشرفته با گلخانه‌های مدرن اروپایی برابری می‌کند و حتی از گلخانه‌های اروپایی پیشرفته‌تر است.

برومندی ادامه داد: اکنون گلخانه مدرن استان زنجان آمادگی تولید سالانه ۱۵ هزارتن محصول گلخانه‌ای را به طور کامل برای صادرات دارد.

وی افزود: مگاپروژه‌های خوبی در بخش باغبانی در حوزه گلخانه‌ها وجود دارد، اکنون ۲۵ هزار و ۷۰۰ هکتار گلخانه در کشور داریم که در استان‌های مختلف در حال اجرا است و به ترتیب در سفرهای رییس‌جمهوری بهره‌برداری می‌شوند.

* جلوگیری از خام فروشی گیاهان دارویی در دستور کاراست

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی درباره توسعه گیاهان دارویی گفت: ایران مزیت‌های فراوانی در حوزه گیاهان دارویی دارد اکنون ۲۳۰۰ گونه گیاه دارویی در کشور داریم که در دو تا سه سال اخیر به ویژه در دولت سیزدهم توجه ویژه‌ای به گیاهان دارویی شده است.

وی اضافه کرد: تقریبا ۲۵۱ هزار هکتار اراضی کشور را تحت کشت گیاهان دارویی داریم و در استان‌های مختلف روی این مساله کار می‌شود به طوری که حدود ۴۰۰ هزار تن انواع گیاهان دارویی در کشور در حال تولید است.

برومندی اظهار داشت: نکته با اهمیت که در دولت سیزدهم به آن توجه شده جلوگیری از خام‌فروشی گیاهان دارویی از زعفران تا دیگر محصولات است که در این خصوص باید زنجیره‌های تولید تقویت شود تا به سمت استخراج مواد موثره و اسانس‌هایی که در گیاهان دارویی موجود است، برویم.

وی با بیان این که امروز گردش مالی گیاهان دارویی در دنیا حدود ۲۰۰ میلیارد دلار است، تصریح کرد: با وجود مزیت‌های بالایی که در این حوزه وجود دارد، ما به لحاظ تنوع گیاهان دارویی و گونه‌هایی که در ایران است، جای کار زیادی داریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: در زمینه استخراج اسانس و عصاره گیاهان دارویی در گذشته عقب بودیم باید تلاش کنیم سهم خوبی در این زمینه داشته باشیم

به گفته وی، در دو سه سال اخیر دو پالایشگاه گیاهان دارویی در کشور راه‌اندازی شده است، پالایشگاه جایی است که اسانس‌ها و عصاره گیاهان دارویی استخراج می‌شود و این پایه بسیاری از مواد غذایی، بهداشتی و دارویی است.

برومندی اضافه کرد: با وجود شرایط خشک و نیمه‌خشک کشور و تغییرات اقلیمی و با توجه به این که گیاهان دارویی کم‌آب‌بر هستند، باید به سمتی گام برداریم که کشت این گیاهان را در کشور توسعه دهیم و فراورده‌های آنها را استخراج و صادر کنیم.

به گزارش کاج پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، وی اظهار داشت: وزیر جهاد کشاورزی برنامه مفصلی را در این خصوص به مجلس شورای اسلامی ارایه داده است و در معاونت امور باغبانی و مجری توسعه گیاهان دارویی در حال اجرای برنامه هستیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در دولت سیزدهم خبرهای خوبی در زمینه تکمیل زنجیره‌های تولید گیاهان دارویی و توسعه پالایشگاه‌ها اتفاق می‌افتد و اخیرا به دنبال مگاپروژه‌های خوبی در حوزه گیاهان دارویی هستیم که با دستور وزیر جهاد کشاورزی کار را آغاز کرده‌ایم و امیدواریم با مشارکت بخش خصوصی بتوانیم در این زمینه با بسیاری از کشورهای توسعه یافته در دنیا برابری و رقابت کنیم.،.... .. .......................... /..../............ // کد 135. Dd

--------------------

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .