سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی کشور:

سرانه جنگل در ایران ۱۷۰۰ مترمربع و کمتر از یک سوم میانگین جهانی است

Dd_136.jpg

کشاورزی آینده جهان: 16/11/1402

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: سرانه جنگل در ایران یک هزار و ۷۰۰ مترمربع است که کمتر از یک سوم سرانه جنگل در دنیاست.

«نقی شعبانیان» با بیان اینکه در دنیا نسبت به منابع طبیعی بی‌توجهی و کم توجهی شده است، افزود: آمارهای رسمی نشان می‌دهد که میانگین سالانه ۵ میلیون هکتار جنگل و ۱۵ میلیارد درخت در دنیا از بین می‌رود.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی کشور اظهار داشت: طبق آمارها اکنون ۱۴.۳ میلیون هکتار جنگل داریم که ۸.۷ کشور را پوشش می‌دهند؛ یعنی جزو کشورهای کم جنگل در دنیا هستیم.

وی تصریح کرد: سرانه جنگل در کشور ما ۱۷۰۰ متر مربع است و این در حالی است که سرانه جنگل در دنیا به طور میانگین ۶۰۰۰ متر مربع و در آسیا ۷۰۰۰متر مربع است؛ یعنی کمتر از یک سوم میانگین دنیا جنگل داریم.

شعبانیان گفت: ایران از نظر کیفیت جنگل‌ها با توجه به شرایط منطقه‌ای و اقلیمی در وضعیت مناسبی قرار ندارد اما بهترین جنگل‌‌ها را از نظر تنوع و قدمت داریم.

وی افزود: بر اساس برآوردها جنگل‌‌های هیرکانی قدمت ۴۰ تا ۶۰ میلیون ساله دارند و از نظر تنوع نیز به اندازه قاره اروپا تنوع جنگلی داریم.

وی اظهار داشت: نتیجه کم توجهی و بی‌توجهی به منابع طبیعی و جنگل‌‌ها در دنیا منجر به افزایش گازهای گلخانه‌ای، افزایش گرد و غبار، ریزگرد‌ها و فرسایش خاک شده است.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان اینکه دنیا با پدیده تغییر اقلیم روبرو است که اگر کنترل نشود، عواقب زیادی خواهد داشت، گفت: ممکن است عواقب تغییر اقلیم در برخی کشورها از جمله ایران شدیدتر باشد، البته این موضوع خیلی جای نگرانی ندارد و باید با برنامه‌ریزی درست و گام‌‌های صحیح با معضلات پیش رو مقابله کنیم.

وی افزود: در دنیا مردم زودتر از دولت‌‌ها متوجه خطرات زیست محیطی می‌شوند بنابراین هسته اولیه شکل‌ گیری کنوانسیون‌ها نیز از مردم بوده است.

وی اضافه کرد: دنیا به این نتیجه رسیده است که در راستای حفاظت از منابع طبیعی و همچنین کاهش گازهای گلخانه‌ای یک تریلیون (هزار میلیارد) درخت بکارد و برای این مهم نیز برنامه‌ ریزی کرده‌اند.

وی ادامه داد: بنابراین در کشور ما نیز برنامه‌ ریزی شده که یک میلیارد درخت در بازه زمانی ۴ سال کاشته شود.

شعبانیان اظهار داشت: در ۲۰ سال اخیر بیش از دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون اصله نهال در کشور کاشته شده است که بسیاری از آنها موفق بوده است.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، به گفته وی، در بخش آبخیزداری و طرح‌های مدیریت جنگل نیز اقدامات مناسبی صورت گرفته اما این اقدامات کافی نیست و باید افزایش یابد.... ......................... /..../............ // کد 136. Dd

--------------------

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .