سه شنبه, ۰۵ تیر ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

افزایش ۲۵۰ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم

Hh-_-97.jpg

کشاورزی آینده جهان: 16/03/1403

معیشت کشاورزان از دغدغه‌های همیشگی شهید رئیسی بود، در طول مدت یک‌هزار روز از خدمت دولت او، افزایش ۲۵۰ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم رقم خورد.

از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۲ خرید تضمینی گندم رشد حدود ۱۳۰ درصدی داشت و از چهار میلیون و ۵۴۰ هزار تن به ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسید.

آمارها نشان می‌دهد سیاست‌های اقتصاد کشاورزی در دولت دوازدهم با دولت سیزدهم بسیار متفاوت است. به این دلیل که کشاورزان در دولت دوازدهم به شدت نسبت به نرخ خرید تضمینی گندم گلایه داشتند و از سوی دیگر خرید تضمینی با افت زیادی از سوی دولت همراه شد. همین موضوع دلیلی بود تا تولید این کالای اساسی با افت پنج میلیون تنی به هشت میلیون تن برسد.

قیمت هر کیلو گندم در سال زراعی ۱۴۰۳- ۱۴۰۲، ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد در حالی که این رقم در سال زراعی گذشته ۱۵ هزار تومان بود. در سال زراعی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ قیمت هر کیلوگرم خرید تضمینی گندم پنج‌هزار تومان تعیین شد که با توجه به نرخ فعلی، رشد ۲۵۰ درصدی داشته است. نکته قابل توجه اینجاست در زمان تعیین نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان، هر کیلو گندم در بازار جهانی حدود ۱۵ هزار تومان بود اما دولت برای تقویت معیشت کشاورزان نرخی بالاتر از نرخ جهانی تصویب کرد.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، اکنون ایران در بخش گندم نان خودکفا شده و سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی به سمتی پیش می‌رود که در زمینه تولید گندم کشور در مسیر خودکفایی کامل قرار دارد........... ........................... /................................. // کد 97H

--------------------

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .