یکشنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

الگوهای نوین آبیاری نسخه نجات بخش کشاورزی

G_158.jpg

کاج پرس: 1/04/1401

خشکسالی و فقر منابع آب سطحی و زیر زمینی، متولیان کشاورزی در البرز را به سمت تغییر الگوی کشت و استفاده از روش‌های نوین آبیاری فراخوانده، مسیری که در گام نخست با تکمیل نخستین شهرک گلخانه‌ای مشترک دولت و بخش خصوصی روزهای تحول در کشاورزی استان را نوید می‌دهد.

سال‌های پربارش با اینکه وفور و فراوانی آب را با خود داشت اما طبق گزارش‌های رسمی کشاورزی و باغداری سنتی بیش از ۸۰ درصد این منابع آبی را به تاراج برده بدون آنکه به تناسب مصرف آب، بازدهی خوبی به لحاظ کمی و کیفی محصول داشته باشد.

اینکه در این سال‌ها بارش کم باران و نزولات جوی سبب شده تا مشکلات فراوانی برای کشور و جهان حادث شود که نمونه آن می‌توان به گردوخاک منطقه ای اشاره کرد، خود موضوعی است که باید در ابعاد مختلف به آن پرداخت اما در این بین تغییر الگوی کشت و آبیاری یکی از مهمترین اقدامات برای بهبود کشت و کار و ارزش افزوده در بخش کشاورزی است که استان البرز در سال‌های اخیر به مدد سرمایه گذاران بخش خصوصی و مروجان وزارت جهاد کشاورزی پای در رکاب کشاورزی نوین تحت عنوان کشت گلخانه ای گذاشته است.

امروزه بخش کشاورزی با داشتن ظرفیت‌های بی نظیر و متنوع رکن اساسی رونق تولید و امنیت غذایی و اقتصادی کشور به شمار می‌رود از سوی دیگر موقعیت اقلیمی کشور ما این امر را ضروری می‌سازد که باید هرچه سریع تر از کشاورزی سنتی فاصله گرفت و به کشاورزی مدرن پناه آورد. بحران خشکسالی در دهه‌های اخیر و متعاقب آن حفاری بی رویه چاه‌های غیر مجاز آب در استان البرز سبب شده تا در این سال‌ها شاهد پدیده شوم دیگری به نام فرونشست زمین و گسترش مناطق بیابانی باشیم، بحرانی که اگر چه ریشه در تغییرات اقلیمی دارد اما اقدامات مخرب انسانی مزید برعلت شده و تیغ تیز و بی رحم خشم طبیعت را متوجه تمام کانون‌های انسانی، گیاهی و جانوری کرده است و اگر دیر بجنبیم داشته‌های اندک از دست خواهد رفت و منابع آبی سطحی و زیر زمینی خواهد خشکید.

* ابلاغ ایجاد ۲ هزار هکتار گلخانه در البرز برنامه ۱۴۰۱

سرپرست جهاد کشاورزی استان البرز نیز در گفت وگویی به تشکیل ستاد توسعه گلخانه‌ها در استان به ریاست استاندار و در شهرستان‌ها به ریاست فرمانداران و تشکیل قرارگاه امنیت غذایی تحت عنوان توسعه گلخانه‌ها هر هفته در سازمان جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: برنامه تحولی ۴ ساله توسعه گلخانه‌ها و تهیه شیوه نامه اجرایی توام با دستورالعمل تسهیل گرایانه صدور مجوز‌ها و رفع موانع صدور مجوز‌ها طی ۲۳جلسه فنی و تخصصی با مشارکت اعضای ستاد توسعه گلخانه‌های استان ارایه و تصویب شده است.

عبدالرضا روشن نژاد افزود: همچنین حذف کاغذ بازی‌های اداری صدور مجوز‌ها و در نتیجه تقلیل زمان صدور پروانه‌ها و مجوزها از طریق تدوین و ابلاغ شیوه نامه و دستورالعمل‌ها از حدود ۱۲ ماه به ۲۱ روز رسیده است.

وی در خصوص ابلاغ استانی برای توسعه کشت گلخانه ای، اظهار داشت: پس از ارزیابی و بررسی محدودیت‌های متعدد، امکانات، زیر ساخت‌های موجود برنامه تحولی در جهت انتقال سبزی و صیفی از کشت‌های فضای آزاد سبزی و صیفی به محیط کنترل شده و گلخانه‌ها با تهیه برنامه و برش شهرستانی و مکلف شدن اعضای ستاد در سراسر استان تدوین شد.

وی گفت: در حال حاضر ۶۵۰ هکتار از اراضی ملی و ۷۵۵ هکتار اراضی بخش خصوصی برای ایجاد شهرک‌های گلخانه ای با رویکرد توسعه گلخانه‌های دانش بنیان شناسایی و استعداد یابی شده است و به دنبال آن در جهت تأمین و ایجاد زیرساخت‌ها و مجوز‌های مربوطه پیگیری‌ها در حال اقدام می‌باشد. روشن نژاد افزود: از طرف دیگر حدود ۷۰۰ هکتار پروانه تأسیس گلخانه در طی سالیان اخیر در حوزه بخش خصوصی صادر شده که جلسات تخصصی برای رفع موانع احداث آن‌ها در حال اقدام می‌باشد.

وی با بیان اینکه با رویکرد وزارت جهاد کشاورزی بر توسعه کشت‌های گلخانه ای برای بهره وری بیشتر از منابع آبی و خاکی، اظهار داشت: بر اساس دستور استاندار در سال جاری ایجاد ۲ هزار هکتار گلخانه دیده شده است.

وی گفت: در زمان حاضر حدود ۳۷۱ هکتار از اراضی استان زیر پوشش کشت گلخانه ای است و این موضوع در مقام مقایسه سطح اراضی آبی به کشت گلخانه در مقایسه با کشور در رتبه پنجم قرارداریم.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با بیان اینکه کشت‌های گلخانه ای استان برای تولید محصولات گل و گیاه زینتی، توت فرنگی، صیفی و سبزی و نشا مکانیزه اختصاص دارد، افزود: کشت گلخانه ای در البرز از نوع خاکی و هیدروپونیک می‌باشد.

وی اظهارداشت: همچنین تدوین برنامه احداث گلخانه‌های موقت ارزان قیمت برای پیش رس و پس رس کردن محصولات سبزی و صیفی و ابلاغ آن به شهرستان‌ها همراه با اختیار تام صدور مجوز آنها که در برنامه چهار ساله توسعه گلخانه‌ها نیز لحاظ شده است که در این راستا اولین پروانه فعالیت اینگونه گلخانه‌ها در ساوجبلاغ صادر شد.

 

* گلخانه‌های ارزان قیمت موقت کوتاه و تونلی نتیجه خوبی می‌دهد

روشن نژاد گفت: تجربیات عملی در سالیان اخیر نشان داده استفاده از گلخانه‌های ارزان قیمت موقت کوتاه و تونلی با پوشش دو جداره توام با تزریق هوای گرم و یا پوشش دوجداره برای پس رس یا پیش رس کردن محصولات فصل خنک نتیجه خوبی داشته است بدین صورت که کشت دور اول را به طریقه کشت نشایی زودتر از کشت فضای آزاد در این گلخانه‌ها انجام داده و به محصول زودرس با قیمت مناسب دست پیدا می‌کنیم.

وی افزود: زمین در ماه‌های خیلی گرم سال از اواخر خرداد تا مرداد از کشت خالی می‌کنیم تا بتوانیم حدود ۲ ماه در مصرف آب صرفه جویی داشته باشیم و از طرفی برای اینکه در استانی هستیم که به شدت با محدودیت منابع آبی مواجه هستیم و نباید محصولات پرآب بری بکاریم که قیمت آن با سایر مناطق کشور در این برهه فرقی ندارد، این در حالی است که در اردیبهشت و خرداد محصولات بیشتر استان‌ها به بازار قابل عرضه نیست.

وی ادامه داد: یعنی با زودرس کردن به اهداف کاهش مصرف آب و نیز تولید محصول با قیمت مناسب و تأمین امنیت غذایی دست پیدا می‌کنیم و متعاقب آن با وقفه ۲ ماهه اقدام به کشت روش نشایی محصول برای کشت دوم در از نیمه دوم تا اواخر مرداد و برای بعضی محصولات در شهریور و استفاده از تونل‌ها و گلخانه‌های فوق الذکر می‌نماییم تا به هدف محصول پس رس با قیمت مناسب (زمانی که محصولات مناطق سردسیر تمام شده و محصولات مناطق گرمسیری به بازار عرضه نشده ) دست پیدا کنیم.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز اضافه کرد: در این روش از تولید سبزی و صیفی در فضای آزاد با تبخیر و تعرقی فوق العاده و با نیاز آبی بالا در تیر و مرداد ( زمان اوج مصرف آب ) خودداری می‌کنیم که این موضوع نیاز به رفع موانع صدور مجوز‌ها داشت که صدور دستور انجام گرفت.

با عنایت به ارزش افزوده بالای محصولات گلخانه ای و صرفه جویی و استفاده بهینه از آب در کشت‌های گلخانه ای در مقایسه با کشت‌های فضای باز، این نوع کشت‌ها مورد استقبال بهره برداران منطقه قرار گرفته است که در صورت تامین اعتبارات و تسهیلات دولتی و حمایت‌های ویژه در خصوص تامین و ثبات بازار و فراهم آوردن زمینه‌های صادرات محصولات تولیدی و وجود امکانات زیربنایی هم چون راه‌های ارتباطی، تامین انرژی، نیروی انسانی و نزدیکی به بازارهای مصرف می‌توان شاهد توسعه گلخانه‌ها بود.

لیکن با نگاه ملی به مبحث مکان یابی و ایجاد شهرک‌های گلخانه ای در مناطق مناسب از نظر اقلیمی و کاهش هزینه‌های مصرف سوخت و یا حمل و نقل می‌توان این نکته را در نظر گرفت که شاید بهتر باشد مثل تجربه‌های موفق سایر کشورها هم چون ترکیه، کنیا و اسپانیا، نسبت به توسعه گلخانه‌ها در مناطق مناسب کشور برنامه ریزی و اقدام کرد.

اکنون نخستین شهرک گلخانه ای دولتی استان البرز که بخشی از اعتبارات آن از محل سفر فروردین ماه سال جاری رییس جمهور به این استان تامین شده است در آستانه تکمیل قرار گرفته و پیش بینی می‌شود با افتتاح این شهرک گلخانه ای در تابستان امسال فصل جدیدی از رونق کشت و کار در این استان سرسبز باشیم.

اگرچه پیش از این ۳۷۱ هکتار گلخانه در البرز ایجاد شده اما این شهرک گلخانه ای تجربه نو در همفکری و همراهی بخش تحقیق و سرمایه گذاری دولت و بخش خصوصی است که الگویی از یک کشت موفق برای بهره برداران به شمار خواهد رفت و انتظار می‌رود با تداوم این همکاری‌ها شاهد توسعه گلخانه‌ها در سراسر البرز و کشور باشیم چرا که کشت گلخانه ای افزون صرفه جویی در مصرف آب، انرژی و تولید محصولات با کیفیت، بستری مناسب برای رونق کشت در تمام فصول سال است و در تامین نیازهای غذایی مردم نقش بی بدیلی دارد.

تخصیص اعتبار از محل سفر رییس جمهور به شهرک گلخانه ای استان البرز بیانگر اهتمام دولت مردمی سیزدهم به تحول در کشاورزی ایران و البرز است و انتظار می‌رود این همراهی و همگاهی کشاورزان و بهره برداران و دولت تا زمان عبور از کشت سنتی استمرار یابد.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، گروه اخبار استان‌های خبرگزاری جمهوری اسلامی برای پیگیری اجرای طرح‌های نیمه تمام در کشور پرونده خبری عزم دولت سیزدهم برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام را تشکیل داده است؛ برای آگاهی از مهمترین طرح‌های در دست اجرا و میزان پیشرفت آنها را می‌توانید این پرونده را دنبال کنید.......... .......... ..... .... ...... کد158 G

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .