دوشنبه, ۰۷ اسفند ۱۴۰۲

ظرفیت ها و موانع تولید گندم در کشور

ظرفیت ها و موانع تولید گندم در کشور

گفتگو بامنصور انصاری کارشناس حوزه کشاورزی در خصوص خرید تضمینی گندم و قیمت گذاری این کالا

1400-07-11                                    10:08:58

منصور انصاری پژوهشگر و کارشناس حوزه کشاورزی در گفتگو با شبکه اقتصادی ایران کالا گفت: تولید گندم با نوساناتی در سالهای گذشته روبرو بوده ولی امسال به طور میانگین پیش بینی شده حدود 14 میلیون تن تولید داشته باشیم که بین 5/11 تا 5/12 میلیون تن آن توسط دولت قرار است خرید تضمینی شود.

انصاری با اشاره به اینکه ایران در حوزه تولید گندم در مقام 14 یا 15جهان قرار دارد اظهار داشت: ترکیه حدود 20 میلیون تن در سال تولید گندم دارد ولی با توجه به توسعه صنعت تبدیلی خود سالانه حدود 7 میلیون تن نیز از این محصول وارد می کند. این کشور با توجه به سیاست هایی که اتخاذ کرده بزرگترین صادر کننده آرد جهان است و واردات گندمش به هیچ عنوان به تولید داخل خسارتی نمی زند.

وی افزود: در سالهای گذشته تمامی کشورها تولید خود را افزایش داده اند و به این حوزه توجه زیادی داشته اند.

انصاری ادامه داد: در سال 83 تبصره ای به قانون خرید تضمینی گندم مبنی بر پرداخت دیرکرد از سوی دولت به کشاورز اضافه شد ولی متأسفانه در بسیاری از سال ها این تأخیر در پرداخت محاسبه و تادیه نمی شود و حق کشاورز پایمال می گردد.

این کارشناس کشاورزی با بیان اینکه گندم به دلیل راهبردی بودن و تأثیری که در امنیت غذایی دارد مورد توجه ویژه قانونگذار قرار گرفته است،گفت:قانون تصریح کرده که وزارت جهاد کشاورزی باید در تیرماه قیمت خرید تضمینی را به شورای عالی اقتصاد پیشنهاد دهد و این شورا پس از بررسی های کارشناسی قیمت نهایی را در شهریورماه اعلام کند تا کشاورز بداند که با چه قیمتی این گندم را می تواند بفروشد و برای کاشت گندم یا محصول دیگری تصمیم گیری کند.

وی با اشاره به اینکه قیمت جهانی گندم بسیار بالاتر از قیمتی است که اکنون دولت از کشاورزان در حال خریداری استتأکید کرد: متأسفانه هنوز قیمت خرید تضمینی سال زراعی آینده اعلام نشده در حالیکه اعلام قیمت، یک موضوع راهبردی است و در نهایت با پایبندی کشاورزان سرِ زمین و ماندن در روستاها، موجب کاهش مهاجرت می شود.

انصاری گفت:به عقیده بنده باید یک قیمت پایه برای گندم اعلام شود و با توجه به نرخ تورم در زمان خرید تغییر کند تا کشاورزان زیان نبینند.

وی افزود:قیمت کودهای فسفاته با مواد اولیه وارداتی بیش از 500 درصد افزایش پیدا کرده است و این موضوع فشار شکننده ای روی کشاورز و گندم کار وارد می آورد. قیمت گندم باید با یک مکانیزم شناور تعیین و اعلام گردد تا در نهایت، کشاورزان رغبت بیشتری به کاشت گندم داشته باشند؛ اعلام نشدن قیمت گندم یک نقیصه است.

ویدیوی کامل این مصاحبه را می توانید با لینک زیر در شبکه اقتصادی ایران کالا ببینید:

 

https://b2n.ir/933720

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .