دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی

نقدی بر گفته های رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی

فیلم جعلی یا واقعی؛ مسئله این نیست!

 

چهارشنبه پانزدهم اردیبهشت 1400           12:51

کاج پرس:

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی، در روزهای پایانی فرودین ماه با یکی از رسانه های صنایع غذایی مصاحبه ای انجام داده که در آن از برخی رسانه های مرتبط با صنعت غذا گلایه کرده و به این بهانه، تحت عنوان تیتری که این رسانه درج کرده به دفاع جانانه از صنایع لبنی کاله پرداخته است!

ضمن اینکه باید به این آقای رئیس گفت؛ این شیوۀ فرافکنانه شایسته رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی، که خود یکی از جمع آوری کنندگان زعفران و تجار صادر کننده آن است، نیست و درست و سنجیده این بود که شجاعانه و بدون واهمه از رسانه یا رسانه هایی که به دوست عزیز، تلاشگر و سختکوش ایشان، به قول خودشان لطمه و اتهام وارد کرده اند نام می بردند و طبق اصول، مطلبی توام با اعتراض و گلایه در پاسخ به همان رسانه ها ارسال می کردند تا توسط خود آن رسانه ها اطلاع رسانی گردد، نکاتی ذیلا یادآور می شود تا فصلی شود ماندگار در دفتر تعاملات رسانه ای.

گذشته از این شیوه برخورد و انعکاس آن، این تاجر سرشناس زعفران در همین مطلب می نویسد: از رسانه ها به عنوان بازوی فرهنگی جامعه انتظار نداشتم تا سوء استفاده چند فرد خاطی را به حساب کل یک واحد تولیدی، کارگران سختکوش و مدیریت آن بنویسند. (بگذارند). بخوانید:

تعریف و تمجید مبالغه آمیز

رئیس کمیسیون در ادامه گفتگوی خود به تعریف و تمجید از شرکت کاله که بسیار عظمت دارد و دارای شبکه مویرگی در توزیع کالاهای خود می باشد می پردازد و می گوید: «این شرکت مسئولیت جمع آوری محصولات تاریخ مصرف گذشته و به اصطلاح برگشتی خود را پذیرفته و آنها را جمع آوری می کند. حال اگر در این میان فردی سوء استفاده می کند و عِرق ملی ندارد، نباید آن را به حساب کل یک صنعت و واحد تولیدی نوشت.» و ادامه می دهد: «این نوع جمع آوری و انهدام کالاهای فاسد و تاریخ مصرف گذشته در هیچ کجای دنیا به این شکل نیست و مسئولیت جنس برگشتی بر عهده خریدار است.»

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق، تا توانسته به تعریف و تمجید از شرکت کاله پرداخته و موازی با آن بر سر دولت و ملت منت گذاشته که این شرکت عظیم هزاران شغل ایجاد کرده و به اقیانوسی اشاره می کند که یک قطره آلوده نمی تواند پهنه آن را آلوده کند. رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق می گوید: از انصاف و اخلاق حرفه ای و رسانه ای به دور است که با غرض ورزی، انگشت اتهام را به سمت واحدی تولیدی بگیریم که میلیاردها دلار سرمایه گذاری در کشور داشته است و قس علیهذا ...

دانش اقتصادی وسیع و نویدهای رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق

رئیس کمیسیون کشاورزی آن گاه از سوی خود، به عنوان یک کارآفرین فعال صنعت غذا به دوستانی که دانش اجتماعی اقتصادی وسیع تری دارند ( نه به آنان که از این سطح دانش برخوردار نیستند و طبعا نمی فهمند) نوید می دهد که شرکت هایی مثل کاله مسئولیت پذیری بالایی دارند و مسئولیت کالاهای خود را قبول می کنند!

گرچه این بیانات فصیح احتیاجی به نقد و بررسی ندارند و گواه یک دیدگاه تحقیرآمیز انسجام یافته نسبت به مردم و مصرف کنندگان است که گویا قرار است شرکت های تولیدی مسئولیت محصول خود به ویژه مواد لبنی را نپذیرند، ولی باید چند نکته را با آقای رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی در میان گذاشت که لابد انتظار دارند کالای فاسد شده را واحدهای صنفی به خورد مردم بدهند یا برای حفظ محیط زیست در جوی آب بریزند!

آیا اینکه شرکتی طبق قرارداد، مسئولیت جمع آوری شیر تاریخ مصرف گذشته فاسد شده را بر عهده بگیرد کاری خارق العاده انجام داده که در هیچ کجای دنیا انجام نمی شود؟! آیا رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، بی توجه به سلامت مردم می خواهد تضاد مصرف کننده و واحدهای صنفی که احیانا شیر تاریخ مصرف گذشته فروخته اند را تشدید کند؟

موضوع جمع آوری و برگشت کالاهای سریع الفساد مانند لبنیات و به ویژه شیر در بازارهای بزرگ اروپایی و آمریکایی توسط شرکت تولیدی یا توزیع کننده سراسری، امری بدیهی وبسیار متداول است و اگر شخصی که در عمرش سفر خارجی نرفته و یا به هر حال بی اطلاع است، چنین سخنی بگوید شاید پذیرفته شدنی باشد اما از سوی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق که مدام، چه برای مذاکره و چه صادرات چمدانی زعفران به خارج سفر کرده و می کند، این حرف به نوعی توهین به شعور و آگاهی جامعه است!

اکنون کافیست که هر کسی، ولو با یک ساعت صرف وقت از طریق اینترنت کلی اطلاعات از ریز برنامه و سیاست های جمع آوری کالاهای فاسد شدنی از فروشگاه های بزرگ زنجیره ای کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا، انگلیس و غیره به دست آورد که جمع آوری برگشتی در این کشورها بسیار دقیق، سازمان یافته، متداول و بدیهی است و تخطی از آن جرایم سنگین دارد! حتی در بعضی کشورها، شیر های پاکتی با عمر طولانی، دو هفته مانده به تاریخ انقضاء توسط موسسات خیریه جمع آوری و به صورت رایگان در اختیار مستمندان قرار می گیرد.

صنایعی که بندنافشان از بدو تولید به دلار ارزان قیمت دولتی وصل است!

از سوی دیگر خوب است این رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بدانند که صنایع عظیم پر طمطراق و بی مانندی همچون کاله، بندنافشان از همان ابتدای سرمایه گذاری و شکل گیری به دلار ارزان قیمت 7 تومانی که با سایر هزینه ها حداکثر 9 تومان می شد و در بازار آزاد، بالغ بر 140 تومان و بالاتر یعنی 20 برابر قیمت داشت، بند بود و از 40 سال گذشته تاکنون نیز که این رقم به 4200 تومان رسیده، این پیوند مبارک و سودآور، کم وبیش تداوم دارد.

دلارارزان دولتی و رشد صنایع لبنی

در همان مقطع، آقای سلیمانی دوست عزیز و ارجمند آقای شریعتی مقدم، همان طوری که در خاطرات خود نیز گفته است، مازاد شیر دامداری ها را جمع آوری و به ماست بندی های آزاد می فروخت و بعد با استفاده از نردبان ارز ارزان قیمت و البته در یک سیاست اقتصادی رسمی کاملا نادرست، تا همین حالا بالا رفته است! شما منتی نداری که بر سر مردم بگذاری زیرا شرکت کاله، در چارچوب انجام وظایف متعارف و متداول عرضه و تقاضا- همانگونه که گفتیم و در تمامی کشورهای دنیا و حتی بسیاری از کشورهای موسوم به جهان سوم عمل می شود- شیرهای فاسد تاریخ مصرف گذشته خود را جمع آوری می کند؛ گرچه مشخص هم نیست برای این شیرها که به صورت سازمان یافته جمع آوری می شوند چه اتفاقی می افتد، زیرا کاله در مورد آنها تاکنون هیچ گزارشی برای افکار عمومی و مصرف کنندگان خود نداده است!

رقابت برای کسب دلار ارزان قیمت

فعالان اقتصادی کشور ما نیک می دانند که طی یک فرایند غیرطبیعی در عرصه اقتصاد نیمه دولتی نیمه آزاد، رقابت میان صنایعی چون کاله که حالا «عظیم» شده اند بر سر دست یابی به میزان بیشتری ارز ارزان قیمت دولتی بوه است؛ ارزی که به ارزیابی و شناخت تمامی دست اندرکاران اقتصادی، فسادانگیز و ناسالم بوده است!

آنچه برای شرکت کاله یا موارد مشابه دیگر اتفاق افتاده، برعکس روند رشد صنایع لبنی در جهان، بر بستر بازاریابی، بازارسازی، فرهنگ سازی مصرف شیر و لبنیات و افزایش مصرف سرانه که سال به سال هم کاهش یافته نبوده و اگر هم بوده و هست، اندک و ناچیز و بعضا در حد تبلیغات برای برند در تلویزیون که مثلا کالاهای شرکت کاله خوب است، بهتر از شرکت های مشابه می باشد، مال آنها به پای مال ما نمی رسد و مسائلی از این دست!

پرسش از رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق این است؛ این صنایع و از جمله کاله، که حالا عظیم شده اند و شما به خاطرش بعضی از رسانه های صنایع غذایی که البته نگفته اید کدامیک را، ملامت می کنید و مدعی شده اید کار غیرحرفه ای می کنند و از انصاف و اخلاق دور شده اند، تاکنون طی چند مقاله یا تحلیل و گزارش های تحقیقاتی، خواص و مزایای مصرف شیر و لبنیات را در حوزه ارتقاء مصرف سرانه -بی آنکه بخواهند فقط برند خود را تبلیغ کنند- انتشار داده اند؟ از چند پایان نامه دانشجویی در رده های مختلف - همانند صنایع لبنی جهان در بسیاری کشورها و از جمله جهان سوم- حمایت کرده اند؟ به چند دانشکدۀ صنایع غذایی برای پرداختن به موضوع لبنیات، کمک مالی کرده اند؟

آیا می توان موفقیت ها و دستاوردهای شرکت های بزرگ و کوچک صنایع لبنی در کشورهای مختلف جهان را با موفقیت ها و دستاورهای «کاله» که بر اسب راهوار ارز ازان قیمت دولتی سوار بوده و نه تنها با مصرف کنندگان، رابطه ای متواضعانه و تعاملی نداشته، بلکه با دامداران نیز در سوی دیگر معادله و برای تعیین قیمت شیر خام؛ همواره به مثابه «اره بده تیشه بگیر» عمل کرده است، مقایسه کرد؟

صدور کالا ارزآوری یا صدور ارز ارزان دولتی

نکته دیگر این که آقای رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق و بعضی دیگر از مسئولان دولتی برای افاده می گویند مثلا کاله از سلاطین صادرات و شرکتی ارزآور برای کشور است و دولت و ملت باید منت گذار این شرکت یا شرکت های مشابه باشند، باید پرسید: آیا در شرایط فعلی که همگان می دانند در بطن کالاهای صادراتی، ارز ارزن قیمت نهفته است، می توان تمامی رقم ارز حاصل از صادرات را ارزآوری قلمداد کرد یا بحث صدور ارز ارزان قیمت دولتی در قالب مواد لبنی هم مطرح و قابل محاسبه است؟ این هم که گفته می شود باید از شرکت هایی که ارز دولتی را صرف ساختمان سازی نکرده اند سپاسگزار بود درست نیست، زیرا انگار قرار است همه تقلب کنند و اگر کسی نکرد باید مورد قدردانی واقع شود.

ناگفته نماند که اگر همین «کاله»، می توانست با ارز آزاد تولید، صادر و ارز حاصله را وارد کشور کند مسلما موجب افتخار هر ایرانی بود اما اینکه بعضی صنایع، اعم از دولتی یا خصوصی، میزان هنگفتی ارز ارزان قیمت دولتی که یک ششم قیمت آزاد است بگیرند و کالایی صادر کنند را نمی توان با جرات و قاطعیت ارزآوری نامید و شائبه در آن است.

پدیده دولت انکاری و تقاضای مداوم از دولت ها

موارد دیگری از جمله دولت انکاری این شرکت ها که برای ارز و امتیازهای مختلف، از جمله کاهش قیمت شیر خام لنگ دولت هستند مطرح است که در این مختصر نمی گنجد، اما در انتها باید گفت؛ یک ویدیو، خواه واقعی، خواه جعلی و رقیب ساخته، یا واقعی و حاصل سوء استفاده چند کارگزار خدوم یا غیر خدوم و ناراضی و معترض، تهیه و پخش شد و پلیس فتا نیز ماجرا را آشکارسازی و در سطحی گسترده برای عبرت دیگر متقلبان پخش کرد؛

چنین اتفاقی به هر شکل نمی تواند به ساحت شرکتی- اگر در میان مردم و مصرف کنندگان شناخته شده و از اعتباری مستحکم و موقعیتی معتبر برخوردار باشد - کوچکترین خدشه ای وارد کند و جای نگرانی برای کاله و مدافع آن یعنی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی نخواهد داشت زیرا چشم و گوش مردم در فضای مجازی پر است از ویدیوهای جعلی و واقعی، ولی قضاوت آنان در مورد این یا آن شرکت تولیدی مواد غذایی، کیفیت کالا و قیمت آن است؛ مگر اینکه ستونهای کاخ ساخته شده این شرکت ها و میزان فرهنگ سازی و اعتباری که ایجاد کرده اند سست و بی مایه باشد.

پنجم اردیبهشت 1400

با کلیک روی تصاویر زیر, به شبکه های اجتماعی کاج پرس بپیوندید:                                                                                

        

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .