دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۲

تحلیل کشاورزی:

گزارش ویژه اختصاصی:

ترسیم آخرین موقعیت جهانی تولید، مصرف و صادرات کود به استناد آمار و ارقام معتبر جهانی

 ترسیم آخرین موقعیت جهانی تولید، مصرف و صادرات کود به استناد آمار و ارقام معتبر جهانی

چهار شنبه نهم شهریور 1401                       07:51:30

کشاورزی آینده جهان:

مقدمه

با وقوع جنگ بی سرانجام روسیه با اوکراین که بر خلاف انتظار روسیه طولانی شد و اینک از مرز 6 ماه جنگ تمام عیار عبور کرده است، موضوع کمبود و گرانی گندم و غلات و جهانی شدن قیمت آنها برجسته شد.

گرچه با پادرمیانی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و اردوغان رئیس جمهور ترکیه موضوع حمل و نقل و صادرات گندم اوکراین و ایجاد کریدوری مطمئن برای آن در بنادر دریای سیاه مورد توافق روسیه قرار گرفت ولی این تکانه اثر خود را بر بازارهای تجارت جهانی بر جای گذاشت و افزایش قیمت، گرچه متوقف شده است ولی کاهش چشمگیری در قیمت ها نیز حاصل نشده.

در کنار این پدیده تجاری در عرصه تولید و بازرگانی غلات به ویژه گندم، موضوع تجارت جهانی کود نیز که بخش عمده ای از آن در روسیه، بلاروس و اوکراین تولید و صادر می شود به میان آمد، تا آنجا که گوترش در سفرش به اوکراین با صراحت گفت؛ «برای تضمین دسترسی به غلات اوکراین و مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه باید اقدامات زیادی انجام شود.»

این گفته از آن جهت حائز اهمیت است که امکان افزایش و کمبود این نهاده پایه در تجارت جهانی زیاد است. خوشبختانه کشور ما حسب سیاست های وزارت جهاد کشاورزی، افزایش کودهای پایه از جمله کودهای فسفاته را در دستور کار قرار داده است تا آنجا که پیش بینی می شود در یکی دو سال آینده به باشگاه صادرکنندگان کود تبدیل شود. با این مقدمه و توصیف بر آن شدیم که گزارشی پژوهشی تحقیقاتی در مورد تولید و بازرگانی و تجارت کودهای پایه با ارائه آمار و ارقام از منابع معتبر خارجی را تهیه، ترجمه، تدوین و تحلیل کنیم و برای برنامه ریزی مسئولان و اطلاع بیشتر تصمیم گیرندگان اقتصادی در جهت حمایت از طرح خوداتکایی کودهای فسفاته انتشار دهیم.

گفتنی است نوع و میزان استفاده صحیح از کودهای پایه، یکی از عوامل موثر افزایش تولید محصولات کشاورزی به ویژه گندم است. این گزارش ویژه و اختصاصی که در صفحات 26 تا 33 مجله شماره 53 «پیش به سوی کشاورزی اقتصادی» شهریور 1401 چاپ را شده است را؛ همین جا کلیک کنید و بخوانید:

در ادامه این مطلب،گزارش تکمیلی مبسوط از وضعیت فعلی تولید و صدور کود روسیه و بلاروس و معرفی صنایع شیمیایی و پتروشیمی بلاروس آورده شده. کلیک کنید:


در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

 

https://www.instagram.com

/kajpressnews

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .