پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی

مانع زدایی از تولید و دفاع از قیمت واقعی شیر

مانع زدایی از تولید و دفاع از قیمت واقعی شیر

 

 

شنبه پنجم تیر 1400                       13:16

کاج پرس:

بیان این جمله از سوی واعظی رئیس دفتر  رئیس جمهور کنونی که دکتر روحانی گفته قیمت شیر یا سایر اقلام خوراکی نباید تا استقرار رئیس جمهوری جدید یعنی حدود 38 روز دیگر افزایش یابد، به مثابه آبِ خوردن یا شمشیر زنی در هوا، ساده است، زیرا لازمه آن، فقط یک دستگاه میکروفون و سپس، پخش موضوع توسط صدا و سیماست که به تازگی در این موارد بسیار مهربان شده است، اما آنچه ورای این مصاحبه می گذرد به همین سادگی نیست؛

گذشته از این اظهارات سیاسی دو سویه که رئیس جمهور مستقر دستور داده «تا آمدن رئیس جمهور جدید هیچ چیز گران نشود» و به نوعی تلویحا مجوز گرانی ها را با شروع فعالیت ریاست جمهوری جدید صادر کرده و نظر پنهان رئیس جمهور جدید که «قرار نیست حالا که ما آمده ایم همه چیز را گران و کام شیرین مردم را در آستانه تحویل و تحول ریاست جمهوری تلخ کنید»، به موضوع مانع زدایی از تولید که خارج از این کشمکش های سیاسی در تکاپوی حیات و بقاست برمی گردیم:

قیمت تمام شدۀ تولید هر کیلو شیر با 5/2 تا 3 درصد چربی و 3 درصد پروتئین، حتی توسط یک گاو پر تولید با تغذیه استاندارد و در حاشیه سودی اندک که در اولین تکانۀ هزینه های سربار، تبدیل به زیان برای دامداران خواهد شد، حداقل 6 هزار و 400 تومان است، گرچه این قیمت برای دامداری های نیمه صنعتی آن طور که خودشان می گویند حداقل 7 هزار تومان است.

آن طور که مدیران تشکل های دامداری می گویند، این قیمت مصوب 6 هزار و 400 تومان فقط برای اصل بقا و حفظ دامداری هاست که دام های شیری خود و آبستن ها را روانه کشتارگاه نکنند! در واقع دامداران امیدی به برداشتن موانع تولید ندارند و می گویند تلاش ما در این مقطع بر این متمرکز شده که دامداری هایمان تعطیل نشود.

حبیب الله نجفیان، رئیس هیات مدیره اتحادیه دامداران استان تهران، در یک پیام صوتی فغانش به آسمان بلند شده و در مقابل سخنان یکی از مدیران تشکل های صنایع لبنی که گفته است دامداران با همین وضع موجود از هر کیلو شیر 25 درصد سود می برند به شدت اعتراض کرده.

وی خطاب به گوینده اظهار داشته؛ «شما تا حالا حتی یک گاو هم پرورش نداده اید چه برسد به اطلاع از مشکلات گاوداری»!

انتشار گستردۀ ویدئویی از یک دامدار عصبانی که به تنگ آمده و با فریاد و ضجه به قیمت های افزایش یافته انواع علوفه، کنسانتره و غیره اشاره می کند و می گوید هیچ راهی به جز حمل دام ها به کشتارگاه برایم باقی نمانده و همچنین ویدیوی رقت انگیز و تاسف باری - گرچه مربوط به چند ماه پیش- از سلاخی یک دام آبستن که گویا تنها همین هم نبوده گوساله های چند ماهه درون رحم و در آستانه زایمان بسیار زیادی هستد، بیانگر واقعیت تلخ دامداری های کشور است.

همچنین است انواع و اقسام جداول مختلف اقلام علوفه دریافت شده از دامداران صنعتی، مدیران کشت و صنعت ها و دامداری های نیمه صنعتی که به واسطه آنها می توان قیمت متوسط تولید هر کیلو شیر در اینگونه دامداری ها را محاسبه کرد و البته همه حاکی از آن است که سخنان واعظی معاون رئیس جمهور و رئیس دفتر ایشان، با واقعیت هیچگونه مطابقتی ندارد و این دستور، از مصادیق بارز مقابله با تولید و ایجاد مانع برای آن است.

بعضی تحلیل گیران می گویند مخالفت دولت مستقر با افزایش قیمت جدید مصوب شیر و تحکم بر رعایت قیمت قبلی، نوعی برخورد سیاسی با دولت جدید است که به محض استقرار در پاستور، با کمبود شدید شیر و مواد لبنی، قیمت های بسیار بالای این اقلام، متلاشی شدن بسیاری از دامداری های نیمه صنعتی و افزایش ضریب بیکاری مواجه شود.

همانگونه که گفتیم، طی چند روز گذشته و بعد از اظهارات واعظی، بسیاری از کشت و صنعت ها که غالبا بخشی از علوفه واحدهای دامداری خود را از همان محل تهیه می کنند، یا دامداران، قیمت علوفه را برایمان فرستاده اند که هر چند ما سعی کردیم معدل بگیریم تا مبالغه آمیز نباشد، اما در هر صورت حکایت از افزایش شدید قیمت دارد. مثلا کلش 3 هزار و 800 تومان، یونجه 5 تا 5 هزار و 500 تومان، کاه ناقابل که هم اکنون قاچاق هم می شود کیلویی 3 هزار و 500 تومان و کنسانتره حدود 8 هزار و 500 تومان.

این قیمت ها به علاوه هزینه کارگر، آب، برق، گاز و استهلاک ماشین آلات برای هر دام با تولید متوسط حدود 30 کیلو شیر در روز، بالاتر از 6 هزار و پانصد تومان می شود که نشان می دهد رعایت قیمت مصوب پیشین برای هر کیلو شیر به تولیدات دامپروری آسیب شدید وارد می کند و این صنعت با خطر جدی مواجه شده است.

از سوی دیگر باید به این واقعیت اشاره کرد که مردم، قدرت خرید لبنیات گران را ندارند ولی اگر بخواهیم دامدار و قیمت شیر خام را در مقابل صنایع لبنی قرار دهیم، عاقلانه و توام با تدبیر در اداره امور مملکت نیست. این مخمصه را باید به شیوه ای خلاق و اقتصادی و نه با سیاست آلاکلنگی حل کرد. در آخر هم لازم است توان خرید 6 دهک پایین جامعه را سنجید و از آنجا به قیمت شیر رسید.

به غیر از این، تولید در چارچوب اقتصاد دستوری از نقطه آغازین تا عرضه و بازار آسیب خواهد دید. مجددا لازم است گفته شود این فیلم مربوط به سال گذشته است اما تاکیدی بر فاجعه ای است که درراه است!

 

با کلیک روی تصاویر زیر, به شبکه های اجتماعی کاج پرس بپیوندید:                                                                                 

 

        

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .