دوشنبه, ۰۷ اسفند ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

گسترش تجارت پایاپای روغن پالم در ایران

گسترش تجارت پایاپای روغن پالم در ایران

 

چهارشنبه بیستم بهمن ماه 1400        11:19:42

کشاورزی آینده جهان:

سمینار یک روزه ای با عنوان «روغن پالم مالزی در تامین روغن های مورد نیاز ایران» با همکاری انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران و انجمن روغن پالم مالزی ) (MPOB:Malaysian Palm Oil Boardو شورای روغن پالم مالزی (Malaysian Palm Oil COUNCILMPOC:) با هدف گسترش فعالیت های تجاری این روغن در ایران برگزار شد.

این سمینار بر آن بود که با تشریح علمی مشخصات و ویژگی های روغن خوراکی و سرخ کردنی پالم برای تولیدکنندگان غذاهای فست فود و چیبس صنعتی، انواع شیرینی و سایر محصولات غذایی صنعتی، حقایقی درباره سلامتی و ویژگی های تغذیه ای این روغن و چگونگی ترکیب این روغن با سایر انواع روغن های گیاهی همانند کلزا و آفتابگردان و همچنین دستورالعمل هایی در مورد کاربرد این روغن، عاری بودن آن از ترانس، مقایسه اش باسایر روغن ها در این زمینه، ساختار و ویژگی های روغن پالم و مواد مغذی گیاهی موجود در آن برای بستر سازی تجارت آن در ایران فراهم سازد.

اهمیت موضوع برای این تجارت تا آنجا بود که وزیر صنایع و محصولات گیاهی مالزی (MPIC: The Ministry of Plantation Industries and Commodities)، خانم داتوک زریدا کمارالدین(D.Z.Kamaruddin) در راس یک هیات بلندپایه به همراه مدیران ارشد انجمن روغن پالم مالزی (MPOB) و چند شخصیت علمی فعال در این ارگان ها به ایران سفر کرده بودند که در این کنفرانس حضور داشتند.

در کنار این کنفرانس، وزیر صنایع و محصولات گیاهی مالزی در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنان پاسخ داد.

خانم کامارودین گفت: هدف از این سفر گفتگو با وزرای مربوط به مصرف مواد غذایی ایران مانند وزیر صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت و همچنین شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران (GTC) بود که در گفتگوی با آنها، موضوع سهم 30 درصدی مصرف روغن پالم در صنایع روغن ایران با استقبال روبرو شد.

گسترش تجارت پایاپای روغن پالم در ایرانوی گفت: تجارت روغن پالم با ایران با توجه به مشکلات انتقال پول به صورت پایاپای خواهد بود و بحث و مذاکره کرده ایم که در مقابل صادرات روغن پالم از مالزی به ایران، چه نوع مواد غذایی یا محصولات کشاورزی از ایران به مالزی وارد شود.

وزیر صنایع و محصولات گیاهی مالزی در پاسخ به سوال خبرنگار کشاورزی آینده جهان (کاج پرس) مبنی بر ذهنیت نه چندان خوب مردم ایران نسبت به روغن پالم به خاطر بروز بیماری های قلبی در اثر مصرف آن، در بحثی تشریحی و مفصل یادآور شد: تحقیقات انجام شده در مورد این روغن که بخشی از نتایج آن در همین کنفرانس امروز مطرح شد، آشکار می سازد که این روغن اگر به درستی و با رعایت دستورالعمل ها مورد استفاده قرار گیرد یکی از بهترین و سالمترین روغن های سرخ کردنی، چه توسط خانوار و چه واحدهای صنعتی مواد غذایی می باشد.

ایشان یادآور شد: مقالات پژوهشی علمی بسیاری در مورد سلامت و خواص بی شمار این روغن در نشریات علمی و معتبر دنیا در مورد روغن پالم انتشار یافته که قابل دسترس هستند و انجمن و شورای روغن پالم مالزی می تواند منابع و متن آنها را در اختیار علاقمندان قرار دهد.

همچنین دکتر احمد پرویز غلام قدیر (Ahmad Parveez GHolam Kadir) در ادامه صحبت های وزیر به تشریح دلایل علمی در مورد سلامت و کیفیت برتر روغن پالم پرداخت و اطلاعاتی را در اختیار خبرنگاران قرار داد.

در ادامه پاسخ سوال خبرنگار ما، وزیر صنایع و محصولات گیاهی مالزی یادآور شد که حتما برای آگاهی بیشتر مصرف کنندگان ایرانی روغن پالم سعی می کنیم فرهنگ سازی و اطلاع رسانی کنیم.

وی در رابطه با ذهنیت ایجاد شده گفت: شرکت های غربی تولید کننده روغن پالم از سال های گذشته و از آن هنگام یعنی سال 1985 که روغن پالم جایگاه برتری در بازارهای جهانی کسب کرد، شروع به تبلیغات نادرست و بعضا منفی در مورد روغن پالم کردند.

خانم کامارودین وزیر صنایع و محصولات گیاهی مالزی، در تشریح بیشتر قصد خود و هیات همراه از سفر به ایران و گفتگو با مقامات کشورمان گفت: تصمیم داریم که ایران را به عنوان مرکز تجاری پالم در منطقه انتخاب کنیم.

وی افزود: این موضوع را با مقامات ایرانی نیز در میان گذاشته ایم تا در این صورت، ایران به عنوان مرکز تجاری روغن پالم در منطقه، کشورهایی چون افغانستان، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان را نیز تحت پوشش قرار دهد و روغن پالم و صنایع مرتبط به آن از طریق ایران به کشورهای شمال ایران صادر شود.

گفتنی است در این سمینار، بالغ بر 300 نفر از صاحبان و فعالان صنایع روغن نباتی در بخش های مختلف روغن کشی و تصفیه روغن حضور داشتند که مهندس امیرهوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنایع روغن نباتی ایران نیز طی سخنانی به توانایی های صنعتی روغن نباتی کشور، ظرفیت و تکنولوژی موجود و میزان مصرف روغن در کشور پرداخت و مطالبی را در اختیار شرکت کنندگان این سمینار و خبرنگاران قرار داد.

منصور انصاری

 

------------------------------------

 

به شبکه های اجتماعی ما بپیوندید:

 

کانال تلگرام: http://www.t.me/kajpress00

 

پیج اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .