دوشنبه, ۰۴ تیر ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی

تورم 64 درصدی 53 ماده غذایی منتخب

 تورم 64 درصدی 53 ماده غذایی منتخب

پنج شنبه بیستم مرداد 1401              10:47

کاج پرس:

مرکز آمار ایران می‌گوید قیمت برخی اقلام خوراکی در مقایسه با یک سال قبل بیش از دو برابر افزایش یافته است.

آخرین گزارش مرکز آمار ایران درباره قیمت کالاهای خوراکی منتخب مناطق شهری بیانگر تورم بزرگ‌تر از ۵۰ درصدی و ۶۴ درصدی ۵۳ کالای منتخب است.

بر پایه این گزارش روغن مایع و جامد با ۳۲۷ درصد و ۲۸۵٬۸ درصد، صدرنشین افزایش قیمت در مقایسه با تیر ۱۴۰۰ هستند. برنج ایرانی(۱۸۸٬۴)، سیب زمینی (۱۷۳٬۵)، ماکارونی (۱۶۶)، سس مایونز (۱۴۰٬۹)، پنیر (۱۳۷٬۹) و ماست پاستوریزه (۱۳۴٬۳) درصد از دیگر مواد غذایی هستند که افزایش قیمت بزرگ‌تر از دو برابر داشته‌اند.

افزایش قیمت برنج، لبنیات، روغن و ماکارونی که از کالاهای اساسی و پرمصرف به شمار می‌روند متأثر از سیاست حذف ارز ترجیحی و آزادسازی قیمت‌ها است. دولت سیزدهم، اردیبهشت امسال به صورت رسمی قیمت چند قلم کالای خوراکی را آزاد و تخصیص ارز برای واردات نهاده‌های دامی را به صورت کامل متوقف کرد.

قیمت کالاهای خوراکی منتخب- مرکز آمار ایران

قیمت کالاهای خوراکی منتخب- مرکز آمار ایران

کره، شیر و دوغ از دیگر محصولات لبنی هستند که رشد قیمتی در محدوده دو برابر داشته‌اند. قیمت گوشت مرغ هم که بالاترین افزایش ماهانه را تجربه کرده است، به نسبت تیر ۱۴۰۰، ۱۰۳٬۷ درصد و قیمت تخم مرغ ۱۰۲٬۶ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش در گروه غلات که متأثر از جنگ در اوکراین قیمت جهانی این گروه از کالاها افزایش یافته است، قیمت برنج ایرانی درجه یک ۱۰٬۷ درصد، برنج خارجی ۶٬۵ درصد و رشته آش ۵٬۲ درصد در مقایسه با ماه قبل‌تر (خرداد) افزایش یافته است.

در گروه گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آن، مرغ با ۲۶٬۲ درصد بالاترین افزایش قیمت ماهانه را داشته است. قیمت کنسرو ماهی ۳٬۲ درصد و گوشت قرمز ۲٬۳ درصد در یک ماه افزایش یافت. افزایش سالانه قیمت گوشت قرمز ۵۳٬۱درصد گزارش شده است.

در گروه سبزیجات هم بیشترین افزایش قیمت برای هویج با ۲۱٬۶ درصد گزارش شده است. همچنین قیمت تمام محصولات لبنی در مقایسه با خرداد امسال ۱۴ تا ۱۹ درصد افزایش یافته است.

رشد (ماهانه) قیمت کالاهای خوراکی منتخب- مرکز آمار

رشد (ماهانه) قیمت کالاهای خوراکی منتخب- مرکز آمار

مرکز آمار ایران پیشتر نرخ تورم نقطه‌ای کالاهای خوراکی در تیر امسال را ۸۶ درصد اعلام کرده بود.

نرخ تورم نقطه‌ای میزان افزایش میانگین قیمت کالاهای منتخب را در مقایسه با ماه مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

بر پایه آمارهای مرکز آمار، تیر امسال نرخ تورم مواد غذایی در ۱۲ استان نزدیک به ۱۰۰ درصد بود.

روند فزاینده نرخ تورم در سه سال اخیر که در چهار ماه نخست امسال شتابان‌تر شد، دسترسی به مواد غذایی را برای کسر بزرگی از جمعیت ایران دشوارتر از قبل کرده است.

بنابر اعلام منابع رسمی، حداقل یک سوم جمعیت ایران درآمدی کمتر از خط فقر دارند و سرانه مواد غذایی نسبت به سال‌های قبل کاهش چشمگیری یافته است.

مسئول دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، سال ۱۴۰۰ پیش از اینکه دولت ارز ترجیحی را حذف کند، نسبت به شیوع سوء تغذیه در چند استان هشدار داده بود. چندی قبل نیز وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد برنامه‌ای برای تغذیه رایگان دانش‌آموزان مناطق محروم و حاشیه‌نشین طراحی کرده که قرار است سه تا پنج میلیون دانش‌آموز را پوشش بدهد

گفتنی است آمار و ارقام رسمی مرکز آمار ایران حکایت از آن دارد که حداقل 7 دهک پائین جامعه با این افزایش قیمت ها در مضیقه شدید هستند و قدرت خرید لازم را ندارند. انعکاس ارزیابی مرکز آمار به نوعی هشدار به تصمیم گیرندگان و تصمیم سازان اقتصادی است که چاره جویی کنند و نگذارند کار به واکنش های غیرقابل کنترل در میان مردم بینجامد و موضوع را در ابعاد کلان تصمیمات سیاسی برای رفع تحریم ها دنبال کنند. ادامه این تورم می تواند بسیاری معادلات و محاسبات مسئولان را در هم ریزد.

فرانک مسعودی

 

روی تصویر زیر کلیک کنید و به کانال تلگرام کاج پرس بپیوندید:

        

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .