چهارشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۲

تلاش بانک کشاورزی برای به سرانجام رساندن طرح های راکد و نیمه تمام در جهت ایجاد ارزش افزوده در اقتصاد کشور

 

 

کشاورزی آینده جهان-27/ 08/ 1402

حجت اله انصاری(جابری)

محمدعلی نیکبخت، وزیر جهادکشاورزی در نشست شورای معاونینِ ششم آبان ماه سال ۱۴۰۲ با بررسی گزارش پیشرفت امور، بر اجرای به موقع و منطبق با برنامه اعلام شده بر ۱۰ محور دستور کار نشست تاکید کرد و در خصوص فعال سازی و بهره برداری از طرح های راکد و نیمه تمام به عنوان یکی از اولویت های اصلی این وزارتخانه گفت: با توجه به توانمندی‌های موجود در این بخش و تعداد طرح های راکد و نیمه تمامی که در سراسر کشور وجود دارد، ضروری است از منابع و تسهیلات بانک کشاورزی برای راه اندازی مجدد طرحهای این حوزه استفاده شود.

وی با اشاره به صنایع تبدیلی و وضعیت طرح های نیمه تمام این بخش، بر برنامه ریزی و حمایت تسهیلاتی برای بهره برداری از این طرح ها به عنوان یکی دیگر از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی، تاکید کرد و یادآور شد: بهره برداری از این طرحها ارزش افزوده قابل توجهی برای اقتصاد کشور به ارمغان خواهد آورد.

وزیر جهاد کشاورزی حمایت از حوزه دام و طیور را از دیگر اولویت های این وزارتخانه برشمرد و با بیان اینکه شناسایی واحدهای راکد و نیمه تمام این بخش در دستور کار قرار گرفته است، ابراز امیدواری کرد: در مرحله بعد با کمک بانک کشاورزی، این طرح ها به چرخه تولید باز خواهند گشت.

همچنین نیکبخت معطل ماندن بیش از ۵ هزار طرح صنعتی نیمه کاره با ۴۰- ۹۵ درصد پیشرفت کار به ارزش ۳۰۰ هزار میلیارد تومان را از دیگر موانع تولید برشمرد و گفت: این طرح ها برای بهره برداری؛ نیازمند ۱۸۰ همت است که در صورت اختصاص منابع می تواند با فراوری ۳۰ میلیون تن محصول کشاورزی از خام فروشی جلوگیری کرده و با ایجاد اشتغال و خلق ثروت، ارزآوری قابل توجه از طریق صادرات فراورده را برای کشور فراهم کند.

وزیر جهادکشاورزی در نشست دیگری با مدیران و کارکنان بانک کشاورزی در هشتم آبان ماه، ضمن قدردانی از آنان به لحاظ حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان بخش کشاورزی، گفت: حمایت و پشتیبانی از بانک کشاورزی را وظیفه خود می‌دانم چرا‌که معتقدیم در نتیجه پشتیبانی و تقویت این بانک، سیاست ها و برنامه های اتخاذ شده برای حمایت از فعالان بخش کشاورزی با سهولت بیشتری اجرا خواهد شد.

 

 

طبیعی است بار اصلی تامین نقدینگی و تعیین تکلیف این طرح ها بر عهده بانک کشاورزی است که تاکنون نیز با حمایت بانک کشاورزی و در راستای رشد تولید و افزایش اشتغال، از ابتدای سال 1402 تا پایان شهریورماه،314 فقره طرح راکد و غیرفعال، تعیین تکلیف شده و به چرخه تولید بازگردانده شده است.

براساس گزارشی به نقل از روابط عمومی بانک کشاورزی، از مجموع 609 فقره طرح غیرفعال، راکد و موعد گذشته بیش از دو سال که در ابتدای سال جاری شناسایی شده، تعداد 314 فقره طرح از طریق تامین مالی به مبلغ 16 هزار و 257 میلیارد ریال، با اقداماتی نظیر تمدید، رفع مشکل پرداخت اقساط، تخصیص تسهیلات تکمیلی و سایر اقدامات قانونی، تعیین تکلیف و به چرخه تولید بازگردانده شده است.

این در حالی است که به گفته فرشید فرخ نژاد، مدیرعامل بانک کشاورزی؛ سهم بانک کشاورزی از کل تسهیلات پرداختی شبکه بانکی به بخش کشاورزی همواره بالای 50 درصد بوده است و بیش از 90 درصد تسهیلات این بانک نیز به صورت تخصصی در بخش کشاورزی و بخش قرض الحسنه پرداخت می شود.

 

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید:

t.me/kajpress00

instagram.com/kajpressnews 

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .