پنجشنبه, ۰۷ مهر ۱۴۰۱

تحلیل روز: واکنش منفی افکار عمومی به خبرهای «اگر» «مگری»!

 

 

کاج پرس- 27/ 06/ 1401

گویند در ایام ماضیه، «حیرانی آرزومند» بر لب رودخانه ای خروشان یا دریایی بی کران با تغاری ماست نشسته و با کمچه ای آشپزی، ماست در آب می ریخت. پارسایی از آنجا گذر می کرد، وی را گفت به چه کارمشغولی؟ گفت: دوغ درست می کنم، پارسا گفت نمی شود، حیران گفت اگر بشود چه می شود؟!

حال با این پیش فرض که در مثل مناقشه نیست باید گفت؛ بعضی از مسئولان در انعکاس اخبار چنین کنند؛ مثلا مسئولی پیش بینی می کند که در سطح 5 میلیون هکتار امکان مبارزه بیولوژیک با آفات هست و بلافاصله می افزاید: در صورت تامین اعتبارات، یعنی اگر اعتباری تامین شود. به عبارتی، چون اعتباری فعلا نیست یعنی هیچ! همین مسئول می افزاید: در حال حاضر سطح این مبارزه یک میلیون هکتار است که در افق 5 ساله می توان آن را به 5 میلیون هکتار، البته به شرط تامین الزامات، اعتبار و مشارکت کشاورزان رسانید!

این آرزومندی خوب و قابل تحسین است ولی از جمله خبرهای «اگر مگری» است، به ویژه آنکه قائم مقام سازمان بازرسی کشور، همین چند روز پیش با ارسال نامه ای رسمی به وزیر جهادکشاورزی در مورد هجوم آفات به جنگل های هیرکانی، هشدار می دهد که خطر آفات این جنگل ها را تهدید می کند.

رحمانیان، قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور در متن نامه اش به وزیر، حسب مفاد قانونی و شرح وظایف این نهاد آورده است: «طغیان خطرناک و خسارت آفرین بعضی آفات، درختان جنگلی را تهدید می کند.» و حسب اظهارات متخصصان مرتبط دلایل این تهدید را برشمرده است؛ از جمله از بین رفتن دشمنان طبیعی آفات، تغییرات اقلیمی، تضعیف درختان، فقدان اطلاعات و عدم پایش به روز از تغییرات جمعیت آفات در اکوسیستم جنگل های شمال کشور و محدودیت های مربوط به مبارزه شیمیایی در مناطق جنگلی و در نهایت، کمبود اعتبارات و امکانات.

این نامه در حالی برای وزیر ارسال می شود که مسئول مربوط به این موضوع می خواهد بگوید یا می گوید که قرار است اگر اعتبار باشد 5 میلیون هکتار اقدامات تأمینی بیولوژیکی برای مقابله با آفات در سطح کشور انجام شود.

 

در این رابطه بیشتر بخوانید:

https://b2n.ir/n23470

https://b2n.ir/r69559

 

همگان می دانند خبر هر گونه آسیب به جنگل های بسیار کهن هیرکانی با قدمت 25 تا 50 میلیون سال (دوره پالئوژن)، ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، دارای شهرت جهانی و 3200 گونه گیاهی، با واکنش و حساسیت خبری و فضاسازی بسیار زیاد انجمن های قدرتمند محیط زیست داخلی و خارجی مواجه خواهد شد.

حال اگر به حکایت « تغار ماست و درست کردن دوغ در دریا» بازگردیم باید گفت؛ این مسئول آرزومند، اول همین مشکل پرمناقشه شیوع آفات در جنگل های هیرکانی را تعدیل کند و یا پاسخی علمی و متقن به نامه بازرسی کل کشور بدهد، آنگاه موضوع 5 میلیون هکتار مقابله بیولوژیک با آفات را دنبال کند!

گفتنی است این نوع اعلام نظر کردن ها و خبر رسانی در میان افکار عمومی که تازگی ها در میان بعضی معاونان و مدیران میانی باب شده است، فرار به جلوست، به ویژه وقتی که مابه ازاء بیرونی ندارد.

مثال دیگر اینکه، احدی از معاونان فرهیخته یکی از موسسات تحقیقاتی گفته بود بر آن هستیم تا پایان سال 1404 تولیدات شیلاتی را 100 درصد افزایش دهیم. قید این خبر «اگر مگری» هم این بود که به شرط تامین اعتبارات.

همین شیوه در اظهارنظرها مدام تکرار می شود، اگر بستر سازی و تامین اعتبار و چه و چه شود، می توانیم فلان و بهمان هدف که یک ضرورت عاجل است را محقق سازیم. این گونه اعلام نظرها اعتماد به وجود نمی آورد، بی اعتمادی ایجاد می کند. همانند کسی که بگوید می توانم در کمتر از 3 ساعت به مشهد مقدس بروم، زیارت کنم، نماز یومیه بخوانم، بازگردم و در جلسه بعدازظهر همان روز حضور یابم، مشروط بر آنکه پیکان یا ژیانی با گنجایش 500 لیتر بنزین و سرعت 2 هزار کیلومتر در ساعت در اختیارم باشد!

اینطور نباید با افکار عمومی، به ویژه اگر متخصص و دارای قدرت تجزیه و تحلیل باشند، یا حتی همان مردم عادی هم، بازی کرد، چون از شما نمی پذیرند و اصل موضوع هم زیر سوال می رود.

 

تحریریه «کشاورزی آینده جهان» (کاج پرس)

------------------------------------

به شبکه های اجتماعی ما بپیوندید:

کانال تلگرام: http://www.t.me/kajpress00

پیج اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .